Po pierwszym dniu półfinałów, wszyscy zawodnicy z szansami na finał…

Na placu boju pozostało już tylko czterech znakomitych zawodników. Dwóch z nich zagra o tytuł Mistrza Polski, a dwóch kolejnych będzie musiało się zadowolić walką o miejsca 3-4. Dziś postawili pierwsze kroki by być bliżej finału, jednak obie partie zakończyły się remisem, choć szans na zwycięstwo nie brakowało.

Pierwszą parę półfinałową tworzą arcymistrz Bartłomiej Heberla (ŻTMS “Baszta” Żnin) oraz arcymistrz Daniel Sadzikowski (UKS przy SP 8 Chrzanów). Arcymistrz pochodzący ze Chrzanowa rozegrał więcej partii w turnieju, grając m.in. wczoraj dogrywki. W turnieju pokonał już dwóch znakomitych arcymistrzów: trenera polskiej kadry mężczyzn – arcymistrza Bartosza Soćko oraz jednego z kadrowiczów – arcymistrza Jacka Tomczaka. Arcymistrz Bartłomiej Heberla natomiast swoje mecze rozstrzygał już w podstawowym czasie gry. Jego gra jest solidna i doświadczony arcymistrz wykorzystuje błędy przeciwników i kiedy może – przejmuje inicjatywę. Zarówno arcymistrza Grzegorza Nasutę, jak i mistrza międzynarodowego Pawła Teclafa pokonał stosunkiem 1,5:0,5. Wydaje się więc, że miał trochę łatwiejszą drogę do półfinału i powinien być bardziej wypoczęty. Dzisiejsza partia półfinałowa zakończyła się remisem po 32 posunięciach. Zawodnicy próbowali uzyskiwać przewagę, jednak żaden z nich nie zdecydował się na bardziej aktywną grę. Grający czarnymi Bartłomiej miał trochę przyjemniejszą pozycję do gry, lecz pomimo tego zawodnicy dosyć szybko podpisali remis. Czy jutro któryś z arcymistrzów zaryzykuje i powalczy o finał w podstawowym czasie gry?

Drugą parę półfinałową tworzą doświadczeni zawodnicy w grze o najwyższą stawkę – arcymistrz Kacper Piorun (KSz Stilon Gorzów Wlkp.) oraz arcymistrz Grzegorz Gajewski (KSz “HETMAN” Katowice). Zarówno jeden jak i drugi zawodnik dotychczasowe potyczki rozstrzygali na swoją korzyść dopiero w dogrywkach, czyli każdy z nich ma już za sobą 8 partii w 4 dni, a dziś rozegrali 9. Ciężko więc stwierdzić, który z nich miał łatwiejszą drogę do półfinału, lub który powinien mieć więcej sił na decydującą część turnieju. Ich dzisiejsza partia była bardzo emocjonująca, choć jej pierwsza część tego nie zapowiadała. Po 30 posunięciach powstała końcówka ciężkofigurowa. Po kilku kolejnych posunięciach i manewrach, coraz większą przewagę uzyskiwał arcymistrz reprezentujący klub z Katowic. W wyniku kolejnych wymian, na szachownicy powstała wygrana dla arcymistrza Gajewskiego końcówka wieżowa. Niestety, bardzo mało czasu na zegarze i pewne niedokładności, a także walka do samego końca arcymistrza Pioruna nie pozwoliły na zwycięstwo arcymistrza Grzegorza Gajewskiego w pierwszej półfinałowej partii. Zawodnicy po wykonaniu 80. posunięć zgodzili się na remis.

W dzisiejszej relacji na żywo dostępnej na kanale YouTube Polskiego Związku Szachowego, oprócz ciekawych analiz i zaproszonych gości, pojawiły się bardzo ciekawe prace widzów, którzy przesyłali wszelkiego rodzaju przeróbki zdjęć lub filmów z Mistrzostw. Fani mogli również typować wyniki dzisiejszej rundy rywalizując o oficjalną koszulkę reprezentacji lub gadżety ufundowane przez jednego z partnerów zawodów – firmę MOKATE.

    

Pierwsze partie półfinałowe za nami. Dziś wiemy, że tak naprawdę nic jeszcze nie wiadomo. Każdy z tych czterech fantastycznych zawodników ma szansę na wielki finał 77 LOTTO Indywidualnych Mistrzostw Polski w Szachach. A kto to będzie? Dowiemy się już jutro! Relacja na żywo już od godz. 11:00.