Aktualny Wicemistrz Polski, który od 2016 roku, rokrocznie staje na podium Mistrzostw Polski. Od tego też roku wszedł do Kadry Narodowej i na stałe się w niej zadomowił.

Należał do drużyny, która w czerwcu 2017 roku zdobyła brązowy medal na Drużynowych Mistrzostwach Świata w Chanty-Mansyjsku. Miesiąc później, w lipcu 2017 roku, zwyciężył w silnie obsadzonym XVII Międzynarodowym Memoriale Mieczysława Najdorfa w Warszawie, a na odbywających się jesienią w greckim Hersonissos Drużynowych Mistrzostwach Europy zdobył brązowy medal za wynik indywidualny na III szachownicy. W 2017 roku pierwszy raz wystartował w Pucharze Świata, w którym musiał uznać wyższość najlepszej szachistki świata – Hou Yifan.

W roku 2018 po raz drugi wziął udział w najważniejszych rozgrywkach drużynowych, jaką jest Olimpiada Szachowa. Wraz z drużyną zdobył rewelacyjne 4. miejsce, dokonując tym samym historycznego wyczynu. Dzięki swojej fantastycznej grze zdobył brązowy medal za wynik indywidualny na III szachownicy.

W ubiegłym roku, w fantastycznym stylu zdobył brązowy medal na Indywidualnych Mistrzostwach Europy w Skopje.

Jest pierwszym polskim szachistą, który otrzymał dwa tytuły arcymistrzowskie: w szachach klasycznych i solvingu – rozwiązywaniu zadań szachowych. W tych drugich jest jednym z najlepszych na świecie. Kacper ma bowiem na swoim koncie pięć tytułów indywidualnego mistrza świata w solvingu i aż jedenaście w klasyfikacji drużynowej.