Mistrzostwa Rozpoczęte

Dziś oficjalnie rozpoczęły się 77. LOTTO Indywidualne Mistrzostwa Polski w Szachach. Zanim zawodnicy przystąpili do gry, o godzinie 10.30 odbyła się konferencja prasowa, a po niej Ceremonia Rozpoczęcia w której wzięli udział m.in.:

  • Łukasz Schreiber– minister – członek Rady Ministrów w KPRM
  • Jakub Roszkowski – Wiceprezes Centrum Bankowo-Finansowego „Nowy Świat”
  • Aleksander Ferens – burmistrz Dzielnicy Śródmieście m.st. Warszawy
  • Radosław Jedynak– Prezes Polskiego Związku Szachowego

Turniej po raz pierwszy rozgrywany jest systemem pucharowym. Zawodnicy już od 10 lipca wiedzieli kto z kim zagra w swoim pierwszym meczu i mogli solidnie przygotować się do dzisiejszej pierwszej rundy. Dziś turniej rozpoczęło 16 znakomitych zawodników, a w wielkim finale za tydzień spotka się dwóch najlepszych.

Pierwsza runda nie przyniosła niespodzianek – faworyci w większości nie zawiedli i w 6 z 8 meczów pojedynki zakończyły się przez nich zwycięsko. Niespełna 30 posunięć potrzebował arcymistrz Jacek Tomczak (Akademia Szachowa Gliwice) by zwyciężyć z mistrzem międzynarodowym Szymonem Gumularzem (KSz Polonia Wrocław) oraz arcymistrz Marcin Dziuba (Wieża Pęgów) by wygrać z arcymistrzem Michałem Olszewskim (Akademia Szachowa Gliwice). Nie powiodło się dzisiaj dwóm debiutantom w turnieju – arcymistrz Marcin Krzyżanowski (KSz “Silesia” Racibórz) przegrał z najbardziej doświadczonym  zawodnikiem w stawce arcymistrzem Michałem Krasenkowem (KSz Stilon Gorzów Wlkp.), a arcymistrz Grzegorz Nasuta (MUKS “Stoczek 45” Białystok) musiał uznać wyższość arcymistrza Bartłomieja Heberli  (ŻTMS “Baszta” Żnin). Swoje partie wygrali również aktualny wicemistrz Polski arcymistrz Kacper Piorun (KSz Stilon Gorzów Wlkp.), który po najdłuższej partii pierwszego dnia pokonał arcymistrza Zbigniewa Paklezę (SzSON ZAGŁĘBIE Dąbrowa Górnicza), a także rozstawiony z numerem 2 w turnieju arcymistrz Grzegorz Gajewski (KSz “HETMAN” Katowice), który zwyciężył z przedstawicielem młodego pokolenia, mistrzem międzynarodowym Igorem Janikiem (UKS “Hetman Elbląg”). Z bardzo dobrej strony pokazał się najmłodszy zawodnik w zawodach, mistrz międzynarodowy Paweł Teclaf (KKS Ormuzd Kartuzy), który zremisował z jedynką turnieju arcymistrzem Mateuszem Bartlem (KSz Polonia Wrocław). Pokojowym rezultatem zakończył się również pojedynek pomiędzy arcymistrzem Bartoszem Soćko (KSz “HETMAN” Katowice) z arcymistrzem Danielem Sadzikowskim (UKS przy SP 8 Chrzanów).

Jutro dzień rewanżów i ewentualnych dogrywek. Po pierwszym dniu, aż 6 zawodników jest bliżej kolejnej rundy i w tych pojedynkach, zawodnicy bez punktu postawią wszystko na jedną kartę, by móc powalczyć o wejście do drugiej rundy. Zapowiada się bardzo ciekawy dzień! Zapraszamy do oglądania transmisji na żywo na kanale YouTube Polskiego Związku Szachowego codziennie od godz. 11:00.

fot. Krzysztof Ćwik

W przypadku chęci wykorzystania zdjęć prosimy o kontakt na adres e-mail: promocja@pzszach.pl